Egy kis segítség, ha szóbeli érettségire készülsz
- Klaudia Fazekas
- May 20, 2019
- 1 min read
Az érettségi szóbeli része talán nehezebb, mint az írásbeli, amihez sok feladatsor található. Ezért sok tételnél el se tudtam képzelni, hogy fog kinézni a feladatsor, amit majd kihúzok. Sőt, az egész szóbelit nem tudtam elképzelni.
Én háromszor voltam érettségizni, mert 10. osztályban csináltam egy előrehozott németet, 11-ben pedig egy előrehozott informatikát, de a maradék 3 tárgy esetén nem tudtam, hogy fog menni.
Előtte persze próbáltam feladatsorokat keresni, ezért most megmutatom, én miből, hogyan próbáltam készülni. Ezek persze iskolánként eltérnek, de azért szerintem nagy segítség.
A feladatok egyébként erről a honlapról származnak, itt szinte mindegyik tárgyhoz találsz mintát: Ofi
A feladatsorokat ide kattintva éred el, innen letölthetők.
Sokat segít, ha valakivel együtt gyakorolsz, főleg, ha nehezen beszélsz mások előtt, így valamennyire hozzászoksz majd, és abban is gyakorlatot szerzel, hogy építsd fel a feleleted.
Próbálj nem izgulni, a tanárok segíteni fognak, ahol tudnak, de ha izgulsz, és leblokkolsz, akkor ők se tudnak kihúzni a pácból. Azt vettem észre, hogy mindig úgy kérdeznek, hogy rávezessenek a válaszra, szóval csak nyugalom, ha valamit nem tudsz, az se a világ vége!
Rengeteg infó van a használható könyvekben. Én a fél töri szóbelimet az atlaszból építettem fel, de a források is rengeteget segítenek. Magyarból persze sokat kell tudni a tételről, ott kevesebb az információ, de azért a szöveggyűjteményben is van egy-két dolog, ami hasznos lesz, például hogy mettől meddig élt a költő.
Amit mindenképp fontosnak tartok, hogy ne konkrét szöveget tanulj meg, sokkal hatásosabb, ha vázlatot, vagy kulcsszavakat igyekszel megjegyezni, mert így sokkal kevesebb a tanulandó információ, és a szöveg esetén, ha megakadsz, nem biztos, hogy újra tudod majd kezdeni.
Írjátok meg, ti mire vagytok kíváncsiak az érettségivel kapcsolatban!

Comments