5 dolog, amit az egyetemen tanultam meg
- Klaudia Fazekas
- Apr 26, 2019
- 2 min read
Lassan egy éve érettségiztem, és úgy érzem, azóta rengeteget fejlődtem és tanultam.
Ez egy kicsit mesélős bejegyzés lesz, egy beszélgetés nyomán, amiben szeretném leírni nektek, mi az, amire az egyetem során jöttem rá, és ami jelentősen átformálta a középiskolából hozott viselkedésemet, gondolkodásomat.
1. Nem lehetsz mindenből kitűnő
A középiskolában mindig nagyon magas elvárásokat támasztottam magammal szemben, azonban rá kellett jönnöm, hogy ez az egyetemen nem működik, legalábbis nekem. Nem gondoltam volna, hogy az lesz a legnagyobb vágyam, hogy ,,csak a kettes legyen meg", hiszen mindig is a legjobbra törekedtem. Persze most is igyekszem mindenből a legjobban teljesíteni, de igyekszem nem elkeseredni, ha valami nem sikerül, hanem újra próbálni a legjobb képességeim szerint.
2. Ha valami nem sikerül, akkor se add fel
Olyan embernek tartom magam, aki az elképzeléseit igyekszik mindenen keresztül megvalósítani, azonban a napok történései alapján rá kellett jönnöm, hogy nem kezelem a legjobban a kudarcokat, hiszen az ember akkor szembesül velük a leginkább, ha kikerül a való életbe. Azonban arra törekszem, hogy ez ne árnyékolja be a lelkesedésem, és habár ez elég rázósan megy, azt kell mondjam, elég jól haladok vele.
3. Segíts másokon és Isten is megsegít... vagy nem
Persze ez csak egy szófordulat a részemről, de sajnos többször is tapasztaltam már, hogy az, hogy igyekszem mindenkinek segíteni, a saját eredményeim rovására megy. Ezt főleg a jegyzeteknél veszem észre, hiszen rengetegen fordulnak hozzám annak reményében, hogy odaadom a sajátjaimat. Elég részletes jegyzeteket készítek, és a többiek nincsenek tisztában vele, hogy mennyi munkával jár. Persze szívesen segítek, ha valaki beteg, ezért nem tudott jegyzetelni, vagy lemaradt, de ami mélyen elszomorít, hogy többen is úgy kérnek tőlem jegyzeteket, hogy ellógják az órát, vagy nem figyelnek, azonban amikor nekem van szükségem segítségre, hoppon maradok. Másik ilyen eset, ami történt velem, hogy kölcsön adtam az általam készített vázlatot, ami egy több, mint 300 oldalas tankönyvet dolgozott fel, majd nem kaptam vissza addig, mire szükségem lett volna rá, így nem tudtam tanulni.
4. Nincs lehetetlen, csak tehetetlen
Rengeteg tárgy van, amivel riogatnak minket, egyik ilyen volt a mikroökonómia. Arra jöttem rá, hogy a tárgynak főként azok miatt van ilyen híre, akik már többször elvégezték a kurzust, de teljesíteni nem sikerült részükről. Lehet, hogy én is csak szerencsés voltam, de én úgy tartom, hogy az alapos gyakorlás és készülés miatt sikerült teljesítenem. Ezért gondolom azt, hogy ha eleve elkönyvelünk valamit lehetetlennek, akkor ne is várjuk azt, hogy sikerülni fog. Inkább fogjuk fel egy kihívásnak, és mindig bízzunk magunkban!
5. Azt hiszed, mindent tudsz, pedig nem
Magabiztosan kezdtem az egyetemet, azt gondolván, hogy már találkoztam mindennel. A felsőbb évesek erre azt mondták, hogy ,,De aranyos, hogy ilyen lelkes, még nem tudja, mi vár rá.". Hát nem cáfolnám ezt az állításukat, valóban nem tudtam, mi vár rám. Az első napom után nem tudtam, mit gondoljak, hiszen annyi tanulnivalót kaptunk, hogy azt sem tudtam, hogy álljak neki. Ma már persze kezdek hozzászokni, de a legelején nagyon nehéz volt.
Ti hogy látjátok ezt? Mit tanultatok az egyetemen?

Comentários