Önéletrajz - Ha nincs mit beleírnod
- Klaudia Fazekas
- May 29, 2019
- 2 min read
Önéletrajzot írni egy nehéz feladat, főleg diákként, hiszen a legtöbben ekkor még nem rendelkeznek szakmai tapasztalattal. Sokan küzdenek ezzel, és valljuk be, jó önéletrajz nélkül nehéz elérni, hogy felfigyeljenek ránk.
Én immár a második állásomat kaptam meg, azonban korábban csak diákmunka keretében dolgoztam. A legtöbb helyre előny a tapasztalat, viszont szerencsére a gyakornoki pozíciók többségénél nem elvárás, azonban mégis jobban mutat, ha több dolog szerepel, mintha a tapasztalat mezőnk teljesen hiányozna.
Ezért összeszedtem, hogyan érdemes megalkotni, ha úgy érzed, semmit nem tudsz beleírni.
Először is fontos tisztázni, hogy hogy is néz ki egy önéletrajz. Több típus is létezik, általában a cégek nem kötik meg, melyiket kérik, de az ellenkezője is előfordul. A legtöbben az amerikai típusút preferálják, mert egyszerű, vázlatos, és rövidebb terjedelmű, mint egy normál CV.

A képen egy ilyen mintát láthattok, amely a Profession.hu oldaláról származik. (ide kattintva a Profession.hu önéletrajz készítőjét éred el)
A főbb mezők általában a tanulmányok, a tapasztalat, a nyelvtudás, és egy személyes rész, ahol bemutatod magad, azonban diákként, vagy pályakezdőként ezeket elég nehéz megtölteni, főleg ha még nem dolgozott valaki.
Ha nincs szakmai tapasztalatod, bátran írd be azokat a diákmunkákat, amik esetlegesen kapcsolódhatnak a kiválasztott pozícióhoz. Tapasztalatként feltüntethetsz még olyan hobbit, ami hasznos lehet, például én a blogolást is beleírtam, azonban én ezt úgy oldottam meg, hogy "egyéb ismeret"-ként jelöltem. Esetlegesen versenyek is szerepelhetnek, ha jó eredményt értél el rajtuk.
A tapasztalat mező ürességét ellensúlyozhatod, ha készítesz egy egyéb ismeretek mezőt, melybe a jogosítványtól kezdve, versenyeken keresztül egyéb kiemelkedő eredményeket is beleírhatsz.
Lényegesnek tartom még a számítógépes ismereteket. Mivel mindenki tanul informatikát, ezért alap szinten mindenki elmondhatja magáról, hogy rendelkezik MS Office ismeretekkel. Bátran emeld ki azt, amiben jobb vagy, például, ha a Word-ben otthonosabban mozogsz, ne félj odaírni!
A nyelvtanulás is kötelező, így a nyelvismeret is egy olyan mező, amivel kompenzálhatsz. Ha nincs nyelvvizsgád, de érettségid igen, és jól sikerült, nyugodtan kiemelheted. A lényeg, hogy bátran írd oda, akár az alap szintű nyelvtudásod is, hiszen sok esetben nem kérnek komoly ismereteket, azonban fontos, hogy ha csak közép szinten beszélsz egy adott nyelvet, ne írd oda, hogy tárgyalóképes ismerettel rendelkezel, hiszen olyan pozíciónál, ahol erre tényleg szükség van, úgyis letesztelik, és ez elég kínos tud lenni.
Nem az önéletrajz megtöltéséhez kapcsolódó tipp, de ha különböző típusú állásokra jelentkezel (pl marketing és HR-es) akkor előnyös lehet, ha mindkét pozícióra különböző CV-t adsz be, az adott állás követelményeire szabva, hiszen ami az egyiknél előny, az a másiknál lehet, hogy teljesen jelentéktelen.
Remélem hasznosnak találtad ezt a bejegyzést!
Kiegészítenéd a listát? Írd meg kommentben!
Ha kíváncsi vagy hasonló bejegyzésekre, vagy szívesen látnál videót erről, írd meg nekem!
Comments