Mennyit keresnek valójában a diákok?
- Klaudia Fazekas
- Jun 11, 2019
- 2 min read
Több helyen is hallottam/olvastam, hogy milyen jó a diákoknak, milyen jól kereshetnek. De ez valóban így van?
Tapasztalataim szerint nem.
Egy cikkben azt írták, hogy gyakori, hogy egy diák akár nettó 1200 Ft-ot is keres óránként, de akad olyan munka is, ahol ez az összeg 3000 Ft is lehet. Nekem ez elég irreálisnak tűnt, ezért utánajártam, diákként milyen bérekre lehet számítani.
Először is fontosnak tartom tisztázni a bruttó és nettó bér közötti különbséget: a bruttó bér az az összeg, amiből az adók levonása után lesz a nettó bér. A nettó bér az, amit ténylegesen kézhez kapsz. Az adók mértéke függ attól, milyen keretek között dolgozol. Iskolaszövetkezeten keresztül csak a személyi jövedelemadót (SZJA) vonják le, ez 15%-ot jelent, azonban ha nem ilyen szervezeten keresztül dolgozol, akkor az adók mértéke 33,5%-ot tesz ki.
No de lássuk, milyen fizetésekre számíthatnak a diákok:
Az első, ami szembetűnik, ha felkeresünk egy diákmunkákkal foglalkozó oldalt, hogy az újságok állítása, miszerint akár (nettó) 1200 Ft-ot is hazavihetünk, reális lehet - Budapesten. Ezek a bérek azonban főleg gyakornoki pozíciókra jellemzőek. Több olyan állást is láttam, ahol bruttó 1400-1500 Ft-ot ajánlanak.
Vidéken alacsonyabb bérek figyelhetők meg: mérnök gyakornokok kereshetnek annyit, mint pesti kollégáik, de gyakoribb a bruttó 900-1200 Ft-os órabér irodai munkák esetén.
Érettségi nélkül, vagy 18 év alatt végezhető munkák esetén a legtöbb munka 800-900 Ft között van, és ebből még lejönnek az adók.
A minimál órabér egyébként 857 Ft (ehhez nem szükséges semmilyen képzés), a szakképzettséget, vagy középfokú végzettséget (pl érettségi) igénylő munkaköröknél pedig 1121 Ft/óra ez az összeg.
Összességében arra jutottam, hogy valóban vannak olyanok, akik megkeresik azt az összeget, amit bizonyos helyeken hallani lehet, de ez az esetek többségében nem egy egyszerű diákra vonatkozik, aki csak egy kis zsebpénzt szeretne keresni.
Egyébként én tapasztalatból mindenkit bátorítok arra, hogy ha dolgozni szeretne egyetem mellett, a gyakornoki pozíciók mellett döntsön, mert ha kapcsolódik a tanulmányaihoz, akkor a szakmai tapasztalat mellett jobb fizetés is várható. Az ilyen munkának az egyik legnagyobb előnye a rugalmas időbeosztás, a megadott óraszám teljesítése általában teljesen a diákokra van bízva.
Ti hogy látjátok a helyzetet? Reálisak lehetnek a hírekben hallható bérek? Írjátok meg, Ti mit gondoltok a témáról!

コメント