top of page

Lifehacks for the language exam - Pro tippek nyelvvizsgázóknak

Updated: Apr 18, 2019

Nyelvvizsga előtt állsz? Akkor ez a bejegyzés pont neked szól! Tudd meg, nekem mik váltak be a nyelvvizsgám megszerzése során!




Nemrég lehetett olvasni, hogy a 2020-as felvételihez már szükséges lesz a nyelvvizsga, ami elég nagy port kavart a környezetemben, hiszen a fiatalabb ismerőseim közül sokan nem szerezték még meg. Nekem sikerült még középiskola alatt letudnom ezt, bár akkor még nem volt szükséges.

Összesen 3 vizsgán voltam, de szerencsére nem azért, mert megbuktam, hanem mert a különböző szinteket külön teljesítettem.


Nyelvvizsga körkép


Ha most fontolgatod a nyelvvizsgát, biztosan láttad, hogy rengeteg típusból választhatsz, ami azért nagyon jó, mert mindenki megtalálhatja a neki legideálisabbat.


ECL: én az angol B2 és C1-emet is ezen szereztem, így ebben van a legtöbb tapasztalatom. Itt főleg a hallásértésen van a hangsúly, így ez olyanoknak javasolt, akik ebben jók. A szóbeli része páros vizsga, ahol lehetőséged van kérvényezni, hogy kivel szeretnél vizsgázni. Ha van párod, a bemutatkozás résznél őt kell bemutatnod, azonban ha nincs, magadat. Szótár csak az írásbeli résznél használható. Itt találsz próbafeladatsort. 


DSD: A Deutsches Sprachdiplom egy olyan nyelvvizsga, ahol a pontszámod alapján vagy B2-es, vagy C1-es besorolás alapján kapod a bizonyítványod. Ez azért jó, mert ha nem mered bevállalni a felsőfokot, de amúgy eléred a követelményt, megkapod az annak a szintnek megfelelő papírt. Azonban ezt honosítani kell, ami 2018-tól ingyenes. Ez általában középiskolák által biztosított nyelvvizsga, nekünk is a gimiben volt lehetőségünk letenni. Azonban ha ezen gondolkozol, de B2-es a célod, nem feltétlenül ajánlom, mert maga a feladatsor magasabb szintű, mint a többi középszintű. Szótárt itt is csak a levélnél használhatsz. A szóbeli egyéni vizsga, egy Clusterfeladatból, és egy előzetesen elkészített prezentációból áll. Itt találsz róla leírást.


BME: A BME egy olyan nyelvvizsga, ahol az összes feladatrésznél használhatsz szótárt. A szóbeli egyéni, ahol a bemelegítő beszélgetést követően kérdésekre kell válaszolni, majd ezt a témakifejtés követi. Az írásbeli részen 2 levelet kell írnod, ami általában egy baráti, és egy hivatalos. Letölthető feladatokat, és minden fontos információt itt találsz. 


Origo: Erről a típusról nincs személyes tapasztalatom, azonban fontosnak tartom kiemelni, hogy itt az angol nyelvű feladatokra magyarul kell válaszolni,  illetve van fordítási feladat is. További információt itt találsz. 


Euroexam: Erre a vizsgára sajnos egyik ismerősöm se ment, de olyan népszerű, hogy kerestem nektek pár fontos tudnivalót róla:


Rengeteg létezik még, azonban ezek a legnépszerűbbek. Fontosnak tartom, hogy alaposan nézzetek utána minden vizsgának, és hasonlítsátok össze, melyik vizsgának van a közeletekben vizsgahelye.


Tippek nyelvvizsgázóknak:


Mielőtt választasz, szűkítsd le a kört a lehetségesen szóba jövő vizsgákról.

Kérd a tanárod segítségét, vagy ha egyedül készülsz, igyekezz felmérni az erősségeidet, hiszen mindegyik típus másra helyezi a fókuszt.


Ha leszűkítetted, oldd meg a próbafeladatsorokat, mert ez adhat igazi képet arról, milyen is az adott vizsga.


Ha van lehetőséged, menj el egy vizsgacentrumban tartott próbavizsgára, vagy tarts magadnak egy sajátot, az idő figyelésével. A hivatalos azért jobb, mert egy valódi vizsgahelyzetet kreálnak.


Ha eldöntötted, melyiket választod, gyakorolj! Minden típusnak elérhetők a feladatai, azonban sajnos nem mindegyik található meg interneten. 


A hallásértés gyakorlásánál csak egyszer hallgasd meg a szöveget. Ez által képes leszel elsőre kiszűrni a szükséges információkat, másodszorra pedig elég lesz csak a hiányzó információkat pótolni és ellenőrizni. Arra azonban figyelj, hogy van olyan vizsga, ahol eleve csak egyszer hallgathatod meg a szöveget.


Akkor is vigyél szótárt, ha úgy érzed, nem kell. Egyik ismerősöm nem vitt magával, mert ő végig anélkül gyakorolt, azonban a feladatnál nem értett egy kifejezést, ami miatt elég jelentős pontlevonást kapott. Ha a levél írásánál nem is használod, hidd el, ellenőrzésnél jól fog jönni!


Olvasásértésnél mindig húzd alá a mondatrészt, ahol szerinted egy válasz rejlik. Ez később nagyon hasznos lesz, hiszen tudni fogod, hogy hol keresd az információt,ha nem vagy biztos a válaszodban.


Firkálj a feladatokra. Persze nem arra gondolok, hogy rajzold tele a lapod, de a jegyzetelj bátran a feladatsorra, úgyis csak a tisztázati lapot, vagy a válasz mezőt fogják ellenőrizni.


A hallásértést úgy kezd, hogy átolvasod a kérdéseket, és kiemelsz kulcsszavakat. Próbáld meg kitalálni, milyen információ lesz szükséges. 


Remélem hasznos volt ez a kis összefoglaló. Ha van lehetőséged, mindenképp tudd le a nyelvvizsgát még középiskola alatt, mert az egyetemhez szükséges lesz, vagy később a munkapiacon előnyt jelent majd, és friss tudással jelentős előnnyel indulsz majd. Viszont ha közel vagy az érettségihez, arra is ügyelj, hogy a két időpont ne legyen túl közel, hiszen mindkét esemény elég stresszes önmagában is. 

Comments


© Klaudia's Journey created by Klaudia Fazekas.

   Proudly created with Wix.com

bottom of page